Jaki styl pracy pasuje do biurka ergonomicznego? Poradnik dla pracowników biurowych
Pozycja, jaką przyjmujemy podczas pracy w biurze, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Choć siedzący styl pracy nadal dominuje, w wielu firmach można coraz częściej spotkać się z rozwiązaniami pozwalającymi na przyjęcie innej pozycji, w tym stojącej. W ten zachodni trend znakomicie wpisuje się ergonomiczne biurko, które umożliwia wyregulowanie wysokości blatu i jego dopasowanie do naszych potrzeb. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą zadbać o swój komfort w pracy oraz poprawić jej efektywność.
Styl pracy a rodzaj biurka
Dobry styl pracy, czyli taki który jest korzystny dla naszego zdrowia oraz samopoczucia, wiąże się z koniecznością dopasowania odpowiedniego biurka. Niestety tradycyjne meble nie wypadają najlepiej pod tym względem, gdyż nie pozwalają na modyfikację wysokości. Z tego względu pozostaje nam wyłącznie praca siedząca i to niekoniecznie z zachowaniem zasad ergonomii. Warto pamiętać o tym, że w biurze spędzamy około 8 godzin w ciągu dnia. Jest to bardzo dużo czasu, dlatego to, jaką pozycję przyjmujemy podczas pracy, ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie. Ergonomiczne biurko sprawia, że praca biurowa staje się bardziej komfortowa przynajmniej z kilku względów. Można liczyć nie tylko na wygodne siedzenie, ale również na poprawę postawy ciała, zmniejszenie ryzyka kontuzji oraz poprawę krążenia.
Dlaczego styl pracy jest ważny?
Styl pracy odgrywa kluczową rolę w naszym życiu zawodowym i może mieć wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne, satysfakcję z pracy oraz efektywność w wykonywaniu zadań. Dobre nawyki sprzyjają lepszej organizacji oraz mogą pomóc w szybszej realizacji celów. Odpowiednio dobrany styl zmniejsza ryzyko dolegliwości bólowych, nadmiernego zmęczenia, stresu oraz wypalenia zawodowego. Osoby, które czują się lepiej zorganizowane, skuteczne i wydajne, w większym stopniu cieszą się swoją pracą oraz osiągnięciami.
Negatywne skutki nieodpowiedniego stylu pracy
Nieodpowiedni styl pracy może prowadzić do wielu negatywnych skutków mających wpływ na nasze zdrowie, życie zawodowe i osobiste. Najczęściej jest to zmęczenie oraz wypalenie zawodowe. Długie godziny spędzane w biurze, brak czasu na odpoczynek i brak równowagi między pracą a życiem prywatnym mogą prowadzić do ogólnego wyczerpania. Kolejnym zagrożeniem jest niski poziom wydajności, stres, brak satysfakcji z wykonywanych obowiązków oraz problemy zdrowotne.
Jak dobrać odpowiedni styl pracy?
Ważne, aby styl pracy był dopasowany do naszych osobistych preferencji, rodzaju pracy oraz umiejętności. Obecnie najczęściej spotykana jest praca siedząca. Spędzanie wielu godzin w jednej pozycji nie jest korzystne dla zdrowia. Aby jednak zminimalizować negatywne skutki, należy zainwestować w ergonomiczne biurko. Jego właściwe ustawienie pozwala na przyjęcie pozycji, która nie obciąża kręgosłupa oraz innych części ciała. Kolejną opcją jest praca stojąca połączona z siedzeniem. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, na czele z poprawą zdrowia, większą produktywnością oraz lepszą postawą ciała. W tym przypadku również przyda się nam biurko z możliwością regulacji wysokości. Posiadając taki mebel, można w dowolnym momencie zmienić pozycję z siedzącej na stojącą.
Czynniki wpływające na zachowanie prawidłowego stylu pracy
Aby zachować prawidłowy styl pracy, który jest zdrowy dla naszego organizmu, należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojej pozycji ciała. Ergonomiczna pozycja minimalizuje ryzyko urazów i problemów zdrowotnych związanych z długotrwałym lub powtarzającym się ułożeniem ciała. Właściwe ustawienie biurka sprawia, że użytkownik jest w stanie wygodnie postawić obie stopy na ziemi oraz ugiąć kolana pod kątem 90 stopni. W razie potrzeby może również swobodnie skrzyżować nogi. Jeśli chodzi o ręce, po położeniu ich na blacie, kąt między przedramieniem a ramieniem powinien wynosić 90–110 stopni.
Duże znaczenie ma też organizacja biurka, czyli odpowiednie ustawienie monitora, klawiatury, myszy oraz dobór oświetlenia. Górna linia ekranu musi znajdować się na poziomie oczu. Idealna wysokość i kąt nachylenia jest wtedy, gdy nie ma konieczności zginania szyi w trakcie patrzenia na monitor. W trakcie korzystania z klawiatury i myszki pozycja nadgarstków powinna być neutralna. Jeśli chodzi o oświetlenie, zaleca się dopasowanie temperatury barwowej do rodzaju pracy oraz wybranie światła o natężeniu 300–500 luksów.
Jakie dodatkowe czynniki warto wziąć pod uwagę?
Wybierając ergonomiczne biurko, należy w pierwszej kolejności sprawdzić zakres regulacji wysokości. Zazwyczaj wynosi on 60–130 cm. Dzięki temu możliwa jest zarówno komfortowa praca stojąca, jak i siedząca. Oprócz tego upewnijmy się, czy biurko jest stabilne. Doskonale spisują się modele wyposażone w stalowy stelaż, który jest bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Duże znaczenie ma także funkcjonalność. Upewnijmy się zatem, czy mebel zawiera akcesoria i funkcje, których potrzebujemy, np. funkcję antykolizyjną, szuflady, gniazdo blatowe czy maskownicę na kable. Na to, czy nasz styl pracy jest faktycznie dobrze dopasowany, wpływa też nasza aktywność fizyczna oraz stosowana dieta. Warto pamiętać o robieniu regularnych przerw co 1–1,5 godziny, aby wykonać ćwiczenia rozciągające oraz przygotowywaniu zdrowych i zbilansowanych posiłków do biura.
Korzyści wynikające z dostosowania biurka do stylu pracy
Jak widać, ergonomiczne biurko to najlepsze rozwiązanie dla osób, które wykonują pracę siedzącą, stojącą oraz łączącą oba tryby. Taki mebel stanowi doskonałą profilaktykę chorób kręgosłupa, a jednocześnie wpływa na poprawę samopoczucia i efektywności, zmniejszając uczucie zmęczenia. Eksperymentowanie z różnymi stylami pracy to świetna opcja dla wszystkich, którzy czują, że potrzebują zmian i są znużeni dotychczasowym trybem pracy.
FAQ
Czym jest biurko ergonomiczne?
Biurko ergonomiczne to mebel, który został zaprojektowany i wykonany z myślą o zapewnieniu użytkownikowi maksymalnego komfortu i zdrowia w czasie pracy. Pozwala na zachowanie prawidłowej pozycji ciała i zminimalizowanie napięcia mięśniowego oraz skurczów.
Czy biurko ergonomiczne jest warte swojej ceny?
Biurka ergonomiczne są zazwyczaj droższe niż tradycyjne modele, dlatego trzeba rozważyć czy warto zainwestować w taki produkt. Osoby, które spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej i mają już problemy z kręgosłupem, bólami pleców lub szyi na pewno powinny się na niego zdecydować. Odpowiednie biurko jest w stanie pomóc w złagodzeniu tych dolegliwości, jednocześnie zmniejszając ryzyko ich nasilenia. Dodatkowo w dłuższej perspektywie będzie to korzystne dla zdrowia, co pozwoli zmniejszyć koszty związane z wizytami u lekarza.
Jakie korzyści przynosi ergonomia w miejscu pracy?
Ergonomia pomaga w minimalizacji urazów, dolegliwości bólowych i problemów zdrowotnych związanych z pracą w nieprawidłowej pozycji ciała. Poprawia postawę, zmniejsza napięcia mięśniowe i ryzyko kontuzji. Oprócz tego ergonomiczne stanowisko pracy zapewnia wygodę, co zwiększa wydajność pracowników. Umożliwia także lepszą koncentrację, co przekłada się na poprawę jakości wykonywanych zadań.
Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy wyborze biurka ergonomicznego?
Przy wyborze biurka ergonomicznego warto wziąć pod uwagę zakres regulacji wysokości, tak aby możliwe było zachowanie właściwej postawy podczas siedzenia. Kolejną kwestią jest powierzchnia biurka. Powinna być wystarczająco duża, aby umożliwić wygodne i ergonomiczne ustawienie monitora, klawiatury, myszy i innych urządzeń, które są potrzebne do pracy. Znaczenie ma też kształt, materiał, wykończenie i funkcjonalność mebla.
Jakie są skutki nieergonomicznego biurka dla zdrowia?
Nieergonomiczne biurko może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka, zwłaszcza w przypadku długotrwałego siedzenia przed monitorem komputera. Osoby korzystające z takich mebli są narażone na ból pleców, szyi, ramion, zespół cieśni nadgarstka, zmęczenie oczu oraz pogorszenie samopoczucia psychicznego.